آتش سوزی علف های هرز /سهل انگاری و بی احتیاطی تهدیدی بر حیات انسان و طبیعت

 

مهندس قلیزاده مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز، افزایش تعداد آتش سوزی طبیعت و علف های هرز داخل شهر و خارج از شهر را نتیجه سهل انگاری و بی احتیاطی ها  عنوان کرد و افزود: با شروع فصل گرما یکی از وسیع ترین حریق هایی که از نظر آماری رتبه بیشتری در فصل تابستان دارد مربوط به آتش سوزی علفهای هرز می باشد که گاهی موجب خسارات سنگین می شود.

وی ادامه داد : در تابستان گرمای فصلی وکمبود آب و رطوبت موجب خشک شدن علفهای هرز درسطح باغات و مزارع شده و در نهایت با کوچکترین بی احتیاطی دچار آتش سوزی می شوند و در این شرایط با وزش بادهای گرم و ملایم باعث سرایت آتش به سایر نقاط می گردد.

 

  

 

 

قلیزاده با اشاره به اینکه عدم آشنایی کافی باغداران با اصول ایمنی در امر باغداری و عدم رعایت این اصول از سوی آنها گاهی باغات و مزارع را به ورطه نابودی می کشاند افزود:

در بعضی مواقع عامل بروز بسیاری از آتش سوزی های باغات،جنگل و مراتع در اثر سهل انگاری و عدم آگاهی مردم رخ می دهدکه آتش زدن علفهای هرز ،کاه و.... سبب بروز حریق های وسیعی در سطح باغات و مزارع و حتی جنگل و مراتع بر جای می گذارد که خسارات سنگینی را در بردارد.

وی با اشاره به لزوم پیشگیری از حوادث غیر قابل جبران چنین حریق هایی از شهروندان خواست راهکارهای اصولی زیر را رعایت کنند:

  • دپو نکردن خاروخاشاک و برگ درختان که یکی از عوامل تشدید آتش سوزی می باشد.
  • شخم زدن فضای بین درختان در فصل بهار برای از بین بردن علفهای هرز.
  • تمیز کردن باغ از زباله ها خصوصا بطریهای آب و پارچه های آغشته به مواد نفتی.
  • اطمینان از خاموش بودن آتش قبل از خروج از باغ یا فضایی که آتش افروخته شد.

وی تاکید کرد : آتش زدن علفهای هرز گذشته از اینکه حاصلخیزی خاک را از بین می برد ، باعث انهدام بافت خاک وکاهش ظرفیت نگهداری آب ،رطوبت خاک و درنهایت مرگ زمین و خاک را به همراه دارد.

از سویی آتش زدن علفهای هرز و در پی آن آتش سوزی جنگل ومراتع باعث تخریب و نابودی سرمایه های ملی و ارزشمند می شود. از بین رفتن زیستگاه جانوران ،تخریب و آسیب ناشی از آتش بر کسی پوشیده نیست! اما باید با مسئولیت پذیری بیشتر و کمی دلسوزی بر آنچه که بر اطراف زندگیمان بر اثر سهل انگاری و بی احتیاطی و عدم آگاهی ما بروز میکند و موجب خسارات ومعضلات متعدد می شود که می توان از بروز آنها جلوگیری کرده واز خود و دیگران در محیط زندگی مراقبت کرد.

 

 

 

 

 


 

2346156
امروز
دیروز
این هفته
هفته قبل
کل بازدید
1408
7321
26189
26189
2346156


آی پی آدرس شما:3.85.214.0

Template Design:Dima Group